Processor AMD EPYC 7452 32-core 2.35GHz 128MB 155W 100-000000057
Manufacturer: AMD
PN: 100-000000057
Warranty: 12 months with the possibility of extension
Technical parameters:
- Core Count - 32
- Number of threads - 64
- Base clock frequency - 2.35GHz
- Turbo clock frequency - 3.35GHz
- Cache - 128MB
- Lithography - 7nm
- TDP - 155W
- Socket - LGA4094
- Scalability - 2S
- Maximum RAM size - 4TB
- Number of PCI Express lines - 128
- PCI Express Version - 4.0
Benchmark performance:
- PassMark Average - 41871
- SPEC CPU®2017 Integer Rate - 203
Attention!
Processors may have a Vendor Lock (they only work in servers from a given manufacturer). Please pay close attention to the Vendor Lock parametr in the offer description.
The image provided is for illustrative purposes only and may not always accurately reflect the product offered.
Specifications
| Manufacturer | |
|---|---|
| Brand | |
| Condition | Refurbished |
| Core Count | 32 |
| Number of threads | 64 |
| Number of PCI Express lines | 128 |
| PassMark Average | 41871 |
| SPEC CPU®2017 Integer Rate | 203 |
| Cache | 128 MB |
| Maximum RAM size | 4000 GB |
| Base clock frequency | 2.35 GHz |
| Turbo clock frequency | 3.35 GHz |
| Lithography | 7 nm |
| TDP | 155 W |
| Weight | 0.2 kg |
| Product type | Processor |
| PCI Express Version | |
| Socket | |
| Scalability | |
| Processor family |
Reviews
Write Your Own Review

