Processor AMD EPYC 7371 16-core 3.1GHz 64MB 200W PS7371BDVGPAF
Manufacturer: AMD
PN: PS7371BDVGPAF
Warranty: 12 months with the possibility of extension
Technical parameters:
- Core Count - 16
- Number of threads - 32
- Base clock frequency - 3.1GHz
- Turbo clock frequency - 3.8GHz
- Cache - 64MB
- Lithography - 14nm
- TDP - 200W
- Socket - LGA4094
- Scalability - 2S
- Maximum RAM size - 2TB
- Number of PCI Express lines - 128
- PCI Express Version - 3.0
Benchmark performance:
- PassMark Average - 31094
- SPEC CPU®2017 Integer Rate - 207
Attention!
Processors may have a Vendor Lock (they only work in servers from a given manufacturer). Please pay close attention to the Vendor Lock parametr in the offer description.
The image provided is for illustrative purposes only and may not always accurately reflect the product offered.
Specifications
| Manufacturer | |
|---|---|
| Condition | Refurbished |
| Core Count | 16 |
| Number of threads | 32 |
| Number of PCI Express lines | 128 |
| PassMark Average | 31094 |
| SPEC CPU®2017 Integer Rate | 207 |
| Cache | 64 MB |
| Maximum RAM size | 2000 GB |
| Base clock frequency | 3.1 GHz |
| Turbo clock frequency | 3.8 GHz |
| Lithography | 14 nm |
| TDP | 200 W |
| Weight | 0.2 kg |
| Product type | Processor |
| PCI Express Version | |
| Socket | |
| Scalability | |
| Processor family |
Reviews
Write Your Own Review

