Processor AMD EPYC 7313 16-core 3GHz 128MB 155W 100-000000329
Manufacturer: AMD
PN: 100-000000329
Loading...
Calculating delivery time...In stock: 1
Warranty: 12 months with the possibility of extension
Technical parameters:
- Core Count - 16
- Number of threads - 32
- Base clock frequency - 3GHz
- Turbo clock frequency - 3.7GHz
- Cache - 128MB
- Lithography - 7nm
- TDP - 155W
- Socket - SP3
- Scalability - 2S
- Maximum RAM frequency - 3200MHz
- Number of PCI Express lines - 128
- PCI Express Version - 4.0
Benchmark performance:
Attention!
Processors may have a Vendor Lock (they only work in servers from a given manufacturer). Please pay close attention to the Vendor Lock parametr in the offer description.
The image provided is for illustrative purposes only and may not always accurately reflect the product offered.
Specifications
| Manufacturer | |
|---|---|
| Brand | |
| Compatible with | EPYC 7313 |
| Condition | Refurbished |
| Core Count | 16 |
| Number of threads | 32 |
| Number of PCI Express lines | 128 |
| Cache | 128 MB |
| Base clock frequency | 3 GHz |
| Turbo clock frequency | 3.7 GHz |
| Lithography | 7 nm |
| TDP | 155 W |
| Weight | 0.2 kg |
| Product type | Processor |
| PCI Express Version | |
| Socket | |
| Scalability | |
| Processor family | |
| Maximum RAM frequency |
Reviews
Write Your Own Review

