Processor AMD EPYC 7282 16-core 2.8GHz 64MB 120W 100-000000078-DELL
Manufacturer: AMD
PN: 100-000000078-DELL
Loading...
Calculating delivery time...In stock: 4
Warranty: 12 months with the possibility of extension
Technical parameters:
- Core Count - 16
- Number of threads - 32
- Base clock frequency - 2.8GHz
- Turbo clock frequency - 3.2GHz
- Cache - 64MB
- Lithography - 7nm
- TDP - 120W
- Socket - SP3
- Maximum RAM frequency - 3200MHz
- Number of PCI Express lines - 128
- Vendor Lock - Dell
Benchmark performance:
Note! The processors have been removed from servers and may have a Vendor Lock (they work only in servers from the given manufacturer).
The attached photo is for illustrative purposes only and may not always exactly reflect the offered product.
Specifications
| Manufacturer | |
|---|---|
| Brand | |
| Core Count | 16 |
| Number of threads | 32 |
| Number of PCI Express lines | 128 |
| Cache | 64 MB |
| Base clock frequency | 2.8 GHz |
| Turbo clock frequency | 3.2 GHz |
| Lithography | 7 nm |
| TDP | 120 W |
| Weight | 0.3 kg |
| Product type | Processor |
| Socket | |
| Number of memory channels | 8 |
| Vendor Lock | Dell |
| Zastosowanie | |
| Maximum RAM frequency |
Reviews
Write Your Own Review

